Arheološki nalazi kod Kaptola (Požega)
Prije tri godine tamo je otkriven najbogatiji kneževski grob onog doba na području Hrvatske u kojem je pronađen golem broj rijetkih i jedinstvenih nalaza među kojima se ističu dvije kompletne ratničke opreme koje uključuju željezna koplja i sjekire, pojasne garniture i komplete brončane i željezne konjske opreme, te i dva mača što je do sada nezabilježen slučaj u ovom dijelu Europe.
Ove godine su arheolozi predvođeni dr. Hrvojem Potrebicom sa Zavoda za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu koji već godinama ovdje provodi sustavna istraživanja otvorili jedan od najvećih tumula, sa svojih 30 m promjera ravan kneževskom, u kojem je prema grobnim nalazima bila sahranjena žena.
Sve to upućuje na to da smo pronašli i prvi tumul u kojem je pokopana žena. Kako su u to vrijeme mogle tkati samo pripadnice visokog statusa, a s obzirom na to je riječ o velikom tumulu u koji je pokapana elita tog društva, pokojnica je imala važnu, najvjerojatnije religijsku ulogu svećenice – smatra dr. Potrebica.
Svojedobno su u susjednoj Mađarskoj pronađene posude iz istog vremena na kojima su likovi triju žena od kojih jedna prede, druga tka, a treća reže nit, što odgovara simbolici tri moire, grčkih boginja sudbine. Dr. Potrebica najavljuje za iduću godinu i početak arheoloških istraživanja na samom naselju iz istog vremena koje se nalazi nedaleko od grobnih humaka i prostiralo se na čak 7 hektara.
Očekuje da će i oni pružiti uvid u način života naroda koji je nastanjivao prostor sjevernog dijela Požeške kotline od 8. do 5. st. pr. Kr. jer su u grobovima njihovih plemenskih poglavara pronađeni prestižni i luksuzni predmeti iz svih središta moći ondašnje Europe, od Italije i Alpa, do istočnih ravnica, Balkana i Grčke.
– Kaptol je izuzetno važan i u europskim razmjerima, jer je predstavljao razmeđu civilizacijskih krugova srednje Europe, Balkana i Sredozemlja i igrao ključnu ulogu u kulturnom transferu rezultat kojeg je i zajednička europska kulturna baština – zaključio je dr. Hrvoje Potrebica. (Jutarnji)