U paklu Vukovara
U rujnu ’91. Vukovar je bio u kritičnom položaju. Pod potpunom blokadom srpskih snaga koje su sa svih strana i svim silama napadale grad panično se tražilo rješenje kako izvući Vukovar iz pakla.
Dana 18.rujna 1991. jedinice iz Slavonskog Broda su krenule u proboj vukovarskog obruča.Oklopništvo 108. brigade, specijalna policija i 3.bojna 3.A. brigade kasno navečer su upućeni prema Vukovaru. U proboju je sudjelovalo 4 tenka M84 sa 57 potkalibarskih zrna, sa oko 1000 komada streljiva za strojnice 7,62 potpomognuti pješačkim snagama specijalne policije, 3.bojne 3.A.brigade. Tu noć brodske postrojbe su iz Slavonskog Broda krenule na, po nekima sudeći očajnički, pokušaj deblokade Vukovara koji je ipak urodio plodom i produžio život Vukovaru.
Za pothvat je bio angažiran 2.vod 2.satnije 3.bojne 3.A brigade, satnija pješaštva i oklopni vod s 4 tenka i polusatnija specijalne policije. Pothvat je vodio zapovjednik specijalne policije Stipo Vuković sa zamjenikom Mesudom Šabanovićem iz 3.A brigade. Skupina je preko Cerića stigla u Bogdanovce u rano jutro 19. rujna. Već istog dana u pokušaju proboja jedan tenk je uspio ući u Vukovar.
Tenkovi sa slavonskobrodskom posadom su predvodili kolonu od 15 kamiona i izvršivši proboj od Bogdanovaca prema Vukovaru, grad je deblokiran na pravcu Nuštar-Marinci-Bogdanovci. Iscrpljenim braniteljima i građanima je dostavljena vojna oprema i hrana a i evakuiran je dio ranjenika iz bolnice.
Ovaj pothvat je ujedno bio i prvi borbeni zadatak u kojemu je ZNG koristio tenkove i prvo vatreno krštenje oklopništva 108. brigade. U proboju brodskih postrojbi je poginuo jedan vojnik a nekoliko ih je ranjeno.
Nakon proboja tenkovi i ljudstvo su vraćeni u Slavonski Brod. Nakon toga u četničke ruke pada Cerić pa Bogdanovci i Vukovar više nikada nije odblokiran. Povratak brodskih postrojbi u Slavonski Brod je bio loše prihvaćen od strane lokalnih snaga koje su okarakterizirali bijegom.
Postoje nagađanja kako se od strane vrha Hrvatske tražilo da se tom pothvatu Brođana da publicitet, na što je Krizni štab Slavonski Brod odgovorio negativno uz obrazloženje da “Brođani ne pričaju već rade”.
U nekoliko navrata se Brođane upućivalo na Vukovarsko ratište ali činjenica koja je govorila da bi povlačenje brodskih postrojbi iz zapadne Slavonije na Vukovarsko ratište dovelo do pada Nove Gradiške nije išla u prilog stratezima, te je ova brodska bitka za Vukovar samo produžila agoniju grada heroja. (SBiPortal)