Ostavili dijete u autu
37-GODIŠNJI bračni par svojim se automobilom marke Volkswagen njemačkih registracija dovezao pred Interspar u Slavonskom Brodu, te su mrtvi-hladni krenuli u šoping ostavivši svoju dvogodišnju kćer zaključanu u automobilu. U Slavonskom Brodu temperature se danas kreću oko 30 stupnjeva Celzijusa, a unutar zatvorenog automobila bilo je još toplije, te se nesretna curica onesvijestila, a spasio ju je voditelj trgovačkog centra Supernova Damir Krajnović koji je morao razbiti prozor automobila.
Djevojčicu su srećom primijetili prolaznici, te su pozvali policiju i Hitnu pomoć. Njeni su roditelji, pak, cijelo vrijeme proveli u Intersparu i nisu se odazivali na pozive koji su im upućeni preko razglasa, a kad su se napokon vratili na parkiralište, otac je napao voditelja trgovačkog centra zbog toga što mu je razbio prozor na automobilu, te je uskoro završio u policijskoj postaji jer nije želi dopustiti da liječnici odvedu nesretnu curicu u bolnicu na pregled. U policijsku je postaju privedena i majka nesretne djevojčice. U slavonskobrodskom Intersparu su nam potvrdili kako se incident dogodio, no zbog naputka tvrtke nisu nam smjeli davati nikakve daljnje komentare.
Roditelji mislili da će brzo obaviti šoping
Djevojčica je prebačena u bolnicu u Slavonskom Brodu gdje se dobro oporavlja. U Policijskoj upravi brodsko-posavskoj doznajemo kako su roditelji djevojčice bili na obavijesnom razgovoru u kojem su potvrdili da je djevojčica bila u automobilu, a policajcima su rekli kako su je ostavili, jer su mislili da će brzo obaviti kupovinu u Intersparu. Po njihovim riječima policajcima, djevojčica je ostavljena samo na pola sata, no vrućina je napravila svoje i njoj je pozlilo. Protiv nesavjesnih roditelja neće biti podignuta nikakva kaznena prijava, a policija će Županijskom državnom odvjetništvu samo uputiti obavijest o ovom slučaju. Roditelji su nakon razgovora pušteni na slobodu.
“Najvažnije je da je sve dobro završilo”
Damir Krajnović, koji je svojom pravovremenom reakcijom spasio nesretnu djevojčicu iz usijanog automobila, bio je šokiran nebrigom i nemarom roditelja koji mogu tako nešto učiniti. I sam je, kako kaže, otac te mu nije jasno kakav bi se roditelj tako ponio. “Nakon što roditelje nikako nismo mogli dobiti na razglas, nisam više imao izbora. Pitao sam ekipu Hitne pomoći što da radimo, a oni su rekli da dijete treba što prije izvući iz automobila. Uzeo sam čekić i razbio staklo”, kaže Krajnović i dodaje kako je najvažnije da je sve dobro završilo.
Hitne pomoći bilježe povećani broj intervencija zbog toplotnog udara
Nevjerojatni nemar bračnog para koji je ostavio djevojčicu da se “kuha” unutar automobila, posebno kad se uzmu u obzir upozorenja koja su proteklih dana putem medija odaslana zbog toplotnog udara koji je pogodio Hrvatsku. Liječnici su zbog toga posebno upozorili roditelje da djecu ne izlažu suncu, a isto vrijedi i za srčane bolesnike koji moraju piti što više tekućine i izbjegavati bilo kakve fizičke napore. Hitne pomoći diljem Hrvatske zabilježile su danas povećani broj intervencija zbog visokih temperatura, te poručuju da su spremni za povećani priljev pacijenata. Liječnici građanima savjetuju da izbjegavaju sunce između 11 i 17 sati, a ako baš moraju izlaziti poželjno je da se namažu zaštitnom kremom i “naoružaju” se šeširima i sunčanim naočalama.
Djeca sve češće obolijevaju od melanoma kože
Koliko opasno može biti izlaganje jakom suncu pokazuje i podatak da se u posljednjih 30-ak godina učestalost pojave zloćudnog melanoma kože povećala za čak 309 posto, a stopa smrtnosti od te opasne kožne bolesti skočila je za 310 posto. Izlaganje sunčevih zraka svake je godine sve opasnije, pa liječnici s prvim ljetnim danima iznova upozoravaju građane da se ne izlažu UV zrakama ukoliko se nisu namazali kremom čiji zaštitni faktor iznosi najmanje 20. Godišnje se u Hrvatskoj dijagnosticira čak 600 novooboljelih od melanoma, što tu bolest stavlja na 11. mjesto po broju oboljelih među malignim bolestima. Od melanoma najčešće obolijevaju ljudi u dobi između 40 i 60 godina, ali posljednjih se godina bilježi sve više oboljele djece i adolescenata.
“Najvećem su riziku izložene osobe koje su u djetinjstvu imale opekotine od sunce, koje intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja. Sunce je opasno za osobe svijetle puti i svijetlih očiju i kose, kao i osobe koje po tijelu imaju posebnu vrstu atipičnih madeža. Većem su riziku izloženi i oni koji u obitelji imaju povijest melanoma ili nekih drugih zloćudnih tumora”, tumači predsjednica Hrvatskog dermatovenerološkog društva Mirna Šitum. (index)