Noćas nas očekuje pomrčina Mjeseca
Ako se kojim slučajem noćas između 4 i 4.50 sati probudite pa umjesto brojanja ovaca odlučite potražiti Mjesec, dočekat će vas iznenađenje – djelomična pomrčina jedinog Zemljinog satelita. Posljednji put je Mjesec zbrisao u sjenu Zemlje 28. kolovoza 2007, a sljedeći put se pomrčina očekuje tek 21. prosinca 2010. godine
Boja i sjaj potpune pomrčine razlikuje se od slučaja do slučaja. Vrlo mračne eklipse rezultat su vulkanskih plinova i prašine koji onemogućavaju zrakama svjetlosti da dopru do Mjeseca. S obzirom da nije bilo nikakvih vulkanskih erupcija u posljednje vrijeme, Mjesec poprima crvenkasto-narančastu boju.
Pogledajte vidljivost ovogodišnje pomrčine Mjeseca po državama.
Faza u kojoj je Mjesec potpuno prekriven Zemljinom sjenom trajat će nešto manje od 50 minuta, za razliku od prošle kad je trebalo 90 minuta da bi se rub Mjeseca ponovno počeo nazirati. S obzirom na vidljivost, ove će godine kratkih rukava ostati istočna Azija i Australija. Istočna Afrika i središnja Azija ostat će uskraćene za kraj pomrčine jer im Mjesec zalazi, dok će ekipa sa sjevernoameričke zapadne obale imati obrnuti problem – pomrčina će početi prije nego Mjesec izađe.
Pomrčina Mjeseca predstavlja izazov ne samo za astronome koji se mogu natjecati u predviđanju količine sjaja i dominantnih boja, već i za fotografe. Budući da Mjesec izgleda prilično malen iz naše žablje perspektive, potrebne su neobično jake leće za dobivanje dobre fotografije. I premda je znanstvena korist proučavanja pomrčine Mjeseca danas skoro nikakva, jer sve se već zna o tom fenomenu, interes koji pobuđuje zbog svoje neobičnosti i ljepote često je odigrao važnu ulogu u razvijanju ljubavi prema znanosti i astronomiji kod klinaca.
U pet tisućljeća, računajući od 2000. godine prije Krista do 3000. godine, bilo je i bit će sveukupno 7.718 pomrčina Mjeseca, računajući i one nepotpune. Ako se nadate poživjeti sljedećih pet godina, moći ćete ih vidjeti još barem tri.
Pomrčina Zemljinog trabanta možda i nije nešto što ćete prepričavati svojim unucima, ali fora je znati da dan na Mjesecu traje oko 27 naših dana te ako se ikad poželite tamo uputiti automobilom, od čega vas blagonaklono odgovaramo, uzet će vam nešto više od četiri mjeseca. Temperaturne razlike Mjesečeve noći i dana su drastične, od -153 stupnjeva Celzija preko noći do 133 stupnja preko dana. Možda bi bilo dobro znati koliko se Mjesec ohladi za vrijeme pomrčine, ali to neka ostane tema za nečiju Nobelovu nagradu. tportal.hr