Kupujete HDTV?
Mislite da je vrijeme za kupovinu HD TV prijemnika? Osim što dobro izgledaju, a ima i prilično velikih, nije vam baš jasno šta kupujete. Pročitajte par korisnih informacija radi lakšeg snalaženja kod većini novih pojmova i izraza.
Upravo iz razloga što je HD sve popularniji, a i tehnologija se sve više razvija iz mjeseca u mjesec, ovaj svojevrsni pojmovnik će se i proširivati te mijenjati kako bi bili u toku s razvojem te kako bi korisnicima koji prvi put ulaze u svijet visoke rezolucije barem malo olakšali početak.
HDMI
HDMI (High Definition Multimedia Interface) konektor može prenositi nekompresirani audio i video signal, a osmišljen je kao zamjena za sve do sad postojeće priključke – komponentni, kompozitni, SCART, VGA i tako dalje.
Prije par godina HD televizori dolazili su samo s jednim HDMI konektorom, no danas su dva ili čak tri potpuno uobičajena, a i poželjna. HDMI, naravno, ne služi samo za povezivanje sa satelitskim receiverom i kabelskom televizijom kako bi dobili televizijski program visoke rezolucije, nego je neophodan i pri spajanju televizora na ostale komponente, kao što su high-definition DVD player, AV receiver ili igrača konzola, to jest, u bilo kojoj kombinaciji uređaja iz kojih želimo dobiti visoku rezoluciju.
720p, 1080p ili je to i na kraju?
P ili progressive (progresivno), I ili interlaced (isprepleteno)
„p“ u 1080p označava progresivnu metodu prikaza slike, to jest, metodu prikazivanja u kojoj se svaka linija na TV prijemniku očitava u jednom nizu. „i“ u 1080i označava metodu prikazivanja inferiornu progresivnoj, s obzirom da se prikaz slike odvija kroz metodu očitavanja u dva niza. Parne linije u jednom, a neparne linije u drugom nizu.
Možda se sjećate računala čiji su zasloni ponekad treperili. To se događalo jer je zaslon radio prikaz isprepletenom metodom i imao je mali broj osvježavanja u sekundi (uglavnom ispod 70). Dakle, progresivna metoda prikaza je mnogo bolja od isprepletene, pa zaključimo da je „p“ označava mnogo bolji prikaz na televizorima.
Rezolucije
Najćešće rezolucije na HD TV prijemnicima su one od 1280 x 720, odnosno, 1920 x 1080 piksela. Jasno je da se prva označava s brojkom 720, a druga s 1080. S obzirom na činjenicu da u većoj rezoluciji slika izgleda mnogo bolje, za zaključiti je da TV prijemnici s rezolucijom 1080 imaju kvalitetniji prikaz od onih s rezolucijom 720. Naravno, sukladno gore navedenom, 1080p predstavlja FullHD rezoluciju, to jest, najviše što se kod nas na tržištu trenutno nudi.
Važno je imati na umu isto tako da TV prijemnici s oznakom 720p neće biti u mogućnosti prikazati sliku rezolucije 1080p iz razloga što jednostavno nemaju dovoljno piksela. S druge strane, TV prijemnici s rezolucijom od 720p mogu prikazati signal u formatu 1080i, no naravno, smanjit će tom signalu rezoluciju.
HD Ready oznake
HD Ready
HD Ready TV prijemnik ima minimalnu rezoluciju od 720 linija prilikom prikazivanja sadržaja visoke rezolucije. Prihvaća HD video formate u rezolucijama 720p i 1080i, ali možda neće prikazati punu rezoluciju naprednijih izvora rezolucije 1080p. Moguća je blaga distorzija slika; dakle ne radi se o savršenstvu, ali svejedno ćete dobiti iznimnu kvalitetu slike.
HD Ready 1080p (FullHD)
HD Ready 1080p ili Full HD je budućnost. Rezolucija zaslona zadovoljava minimalne zahtjeve standarda HD Ready uz dodatak od 1920 x 1080 piksela. Prikazuje 1080i i 1080p sadržaj bez distorzije, što znači da možete odabrati veći zaslon od televizora koji trenutno koristite, čak i ako vam prostorija nije naročito velika. Finiji detalji podrazumijevaju mogućnost sjedenja bliže većem TV zaslonu bez uočavanja pojedinih piksela te tako možete u potpunosti uživati u novoj generaciji kućne zabave.
Wireless HD
Oznaka Wireless HD označava mogućnost bežičnog primanja FullHD (1080p) signala. Uz sam TV prijemnik koji ima Wireless HD prijemnik, potrebno je, naravno, imati i uređaj koji taj signal i odašilje. Funkcionira na frekvenciji od 5GHz, a ima domet kao i Wi-Fi standardi. U slučaju da posjedujete TV s tom oznakom mnogo je jednostavnije uživatu u programu visoke rezolucije s obzirom da ne trebate spajati mnogo kablova te dnevna soba može biti mnogo urednija. Kvaliteta video zapisa se, naravno ne gubi, jer se prijenos vrši bez kompresija i eventualnih gubitaka.
HDTV
TV prijemnik s HDTV oznakom sadrži digitalni TV tuner. To podrazumijeva mogućnost primanja i prikazivanja HD sadržaja bez potrebe za dodavanjem zasebnog tunera.
Digitalni TV program
DVB-T
Digital Video Broadcasting – Terrestrial ili DVB-T je europski standard odašiljanja digitalnog TV signala s kompresiranim zvukom i video zapisom u MPEG-2 kodiranju, dok je odnedavno sve ćešće i H.264/MPEG-4 AVC kodiranje zapisa.
MPEG-2 i MPEG-4/H.264
Riječ je o standardima kompresiranja video zapisa i zvuka radi lakšeg i bržeg prijenosa do TV prijemnika. MPEG-2 je stariji i u odnosu na MPEG-4 mnogo manje učinkovit način kodiranja s više gubitaka na kvaliteti i većim datotekama. MPEG-4 učinkovitiji s manjim gubicima pri kompresiranju s obzirom na uznapredovalu tehnologiju. MPEG-4 ima i manje datoteke.
Slikovita usporedba: za emitiranje jednog SDTV programa u MPEG-2 potrebno je 4 Mbps – u MPEG-4 2,3 Mbps; za emitiranje jednog HDTV programa u MPEG-2 potrebno je 18 Mbps – u MPEG-4 9 Mbps. (Nove Tehnologije)