Hrvatski pozicijski sustav
Danas, u utorak, 9. prosinca 2008. godine u muzeju Mimara u Zagrebu svečano je pušten u rad Hrvatski pozicijski sustav CROPOS. Prigodnim riječima uzvanicima su se obratili prof.dr.sc.Željko Bačić, ravnatelj Državne geodetske uprave i Vincent Degert, šef Delegacije Europske komisije u RH koja je sufinancirala razvoj ovog modernog sustava za pozicioniranje u prostoru.
Sustav je u rad pustio g. Davor Mrduljaš, državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva: „Vlada RH se odredila na učinkovitu upotrebu web servisa u sklopu e-Hrvatske, a CROPOS uz već postojeće servise od velikog je značaja ne samo za geodetsku struku već i širu zajednicu i gospodarstvo. Zbog rastućih potreba hrvatskog društva, te pogotovo anticipirajući skoru budućnost kada će svaki mobilni telefon biti opremljen GPS-prijamnikom i navigacijskim kartama, Državna geodetska uprava (DGU) je uspostavila servis CROPOS (CROatian POsitioning System – Hrvatski pozicijski sustav). Očekivani interes za korištenjem ovog sustava očituje se u već zaprimljenim zahtjevima za registraciju budućih korisnika i prije službenog puštanja u rad.“, izjavio je g.Mrduljaš.
CROPOS je državna mreža referentnih GNSS – stanica (Global Navigation Satellite System) Republike Hrvatske. Servis CROPOS će svojim korisnicima omogućit određivanje položaja u tzv. realnom vremenu s točnošću boljom od +/- 2 cm na čitavom području Republike Hrvatske.
Servis CROPOS druga je, pored Katastra.hr, u potpunosti digitalizirana usluga DGU, namijenjena korisnicima i dostupna na cijelom teritoriju Republike Hrvatske. CROPOS je namijenjen svim subjektima geodetsko-katastarskog sustava Republike Hrvatske, tijelima državne uprave i lokalne samouprave te javnim sustavima i gospodarskim subjektima RH, ali i nautičarima, planinarima, izletnicima.
CROPOS sustav sastoji se od 30 referentnih GNSS-stanica na međusobnoj udaljenosti od 70 km raspoređenih tako da pokrivaju cijelo područje Republike Hrvatske. Umreženi sustav referentnih GNSS-stanica omogućuje kontinuirana GNSS mjerenja koja se računski obrađuju u kontrolnom centru, a dobiveni konačni rezultati dostavljaju se korisnicima na terenu putem mobilnog interneta (GPRS/GSM).
Korisnicima su na raspolaganju tri vrste usluga koje se međusobno razlikuju po metodi rješenja, načinu prijenosa podataka, točnosti i formatu podataka. To su: DSP – diferencijalni servis pozicioniranja u realnom vremenu (točnosti 0,5 m namijenjen za primjenu u geoinformacijskim sustavima, navigaciji, upravljanju prometom, zaštiti okoliša, poljoprivredi i šumarstvu), VPPS – visokoprecizni pozicijski servis pozicioniranja u realnom vremenu (centimetarske točnosti – namijenjen za primjenu u državnoj izmjeri, katastru, inženjerskoj geodeziji, izmjeri državne granice, aerofotogrametriji, hidrologiji) te GPPS – geodetski precizni servis pozicioniranja (subcentimetarske točnosti, namijenjen za primjenu uspostave osnovnih geodetskih mreža te znanstvena i geodinamička istraživanja). (Nove Tehnologije)